więcej
O zwolnienie z kosztów można wystąpić przed rozprawą lub nawet na niej. Do wnioskowania o taką pomoc służy formularz urzędowy PPF (osoby fizyczne) lub PPPr w przypadku spółek. Jedynym kryterium oceny zwolnienia z kosztów lub ich ograniczenia jest sytuacja majątkowa. Takie stanowisko zajął WSA Kraków III SA/Kr 446/10 1 kwietnia 2011
WSA stwierdził, że jedynym kryterium oceny wniosku o przyznanie prawa pomocy jest kryterium majątkowe. Sąd nie kieruje się w tym zakresie zasadami słuszności, lecz bada stan majątkowy i rodzinny wnioskodawcy, przy czym to na wnioskodawcy spoczywa obowiązek wykazania sytuacji majątkowej i rodzinnej, uzasadniającej przyznanie prawa pomocy we wnioskowanym zakresie.
Ponadto z art 249 pppsa[*] wynika, że przyznanie prawa pomocy może być cofnięte w całości lub w części, jeżeli się okaże, że okoliczności, na podstawie których je przyznano, nie istniały lub przestały istnieć."
[*] ustawa z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.)
Innymi słowy, każdy powinien partycypować w kosztach postępowania, a jeśli go nie stać to powinien to udokmunetować. Jeśli coś zataił to taka pomoc może zostać cofnięta. | Dodano: 29 maj 2011, 13:30
więcej
Postępowanie przed WSA bo to do niego trafia odwołanie od decyzji izby skarbowej, jest postępowaniem administracyjnym, a to jest niestety długie, zawiłe i może pociągnąć po kieszeni. Dlatego małe firmy rzadko odwołują się od niekorzystnych decyzji podatkowych. Co gorsza wszelkie opłaty wpłaca się przed sprawą inaczej sąd w ogóle nie zajmie się naszym problemem.
Niektóre sprawy ciągną się latami - przykład to JTT, które dopiero po latach wygrał proces ale co z tego jak firma padła. A była to najlepsza firma montująca komputery o dużym potencjalne rozwoju. | Dodano: 28 maj 2011, 12:12
więcej
Każdy utwór jest nierozerwalnie związany z twórcą i tego prawa nie da się przenieść czy zrzec. Co najwyżej można nim rozporządzać wedle uznania. To, że pracownik coś tam stworzył i brał za to pieniądze jeszcze nie przesądza czy firma może z tego korzystać czy nie.
Bo są jakby dwa prawa: osobiste wspomniane wyżej i majątkowe.
Te ostatnie to właśnie pole manewru twórcy na którym może zarabiać lub może zarabiać tylko firma lub oboje na raz. takie kwestie powinna regulować umowa z pracownikiem.| Dodano: 26 maj 2011, 15:41
więcej
Obłęd, bo obłędne są przepisy. Na logikę, skoro ktoś jest chory i przebywa na zwolnieniu to nie może pracować. Tylko co z drugim pracodawcą. I tu przepisy nie regulują takie sytuacji bo ustawodawca wyszedł z założenia, że pracuje się tylko na jednym etacie.
Są tacy co pracują na kilku etatach a w zasadzie na ich częściach.| Dodano: 23 maj 2011, 14:33
więcej
12 pensji odszkodowania? W początkowych założeniach było to 25 pensji, więc znacznie złagodzono.
Dla przykladu policjant odpowiada za wyrządzone szkody w pełnej wysokości a nie tylko do 12 pensji.
Tyle, że nikt jeszcze nie widział płacącego policjanta.| Dodano: 14 maj 2011, 12:26
więcej
Faktycznie głównym problemem jest słowo "ciągła" odnośnie sprzedaży oraz "częstotliwość/powtarzalność"
Z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT wynika, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, także wówczas, gdy czynność wykonano jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również wykorzystywanie towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z art. 3 pkt 9 ordynacji podatkowej wynika, że dla określenia istoty działalności gospodarczej decyduje tu prowadzenie we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, w sposób zorganizowany i ciągły, zarobkowej działalności handlowej.
Idąc w tym kierunku KAŻDY, kto prowadzi zarobkową działalność w sposób zorganizowany i ciągły prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów podatkowych.
Tylko teraz trzeba zadać sobie pytanie jaki charakter ma owa sprzedaż - prywatny/nieprofesjonalny czy profesjonalny?| Dodano: 8 maj 2011, 1:06
więcej
Dla zainteresowanych tematyką wiz i cen polecam stronkę
http://www.usainfo.pl/index.php
Tych wiz jest cała masa, nawet jakieś religijne.| Dodano: 7 maj 2011, 22:30
więcej
Ta nazwa na rok 2012 jest myląca, bo te wizy są do pracy od października 2011 roku do września 2012.
Ale to też zależy o jakich wizach mówimy, bo ten okres dotyczy wspomnianych wiz H1-B.| Dodano: 6 maj 2011, 17:15
więcej
Może ktoś wie jakie obowiązki powstają w firmie przy 20 pracownikach.
Bo tam chyba tworzy się fundusz socjalny wtedy - a może już przy 10? W każdym razie, wiem, że przy 20 pracownikach na pełny etat następują istotne zmiany w organizacji, tylko jakie dokładnie.| Dodano: 22 kwi 2011, 8:57
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.