więcej
Ochrona o której tu mowa wynika z art. 39 kp, który przewiduje zakaz wypowiedzenia umowy o pracę pracownikom zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, którym brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia ustawowo obniżonego wieku emerytalnego, jeśli dalszy okres zatrudnienia umożliwia im uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego ustawowo niższego wieku emerytalnego. takie stanowisko zajął SN w wyroku z 9 marca 2009 (I PK 180/08) .
Podobne stanowiska SN znajdziemy w orzeczeniach starszych z z 28 marca 2002 (I PKN 141/01) oraz z 21 stycznia 2003 (I PK 97/2002). W tych wyrokach SN stwierdził, że niższy wiek emerytalny od powszechnego (65 lat mężczyźni, 60 lat kobiety) pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest dla nich normalnym ustawowym wiekiem emerytalnym i z tego tytułu korzystają z ochrony przed emerytalnej.| Dodano: 22 maj 2011, 0:43
więcej
Nałożony mandat staje się wykonalny w chwili wystawienia i trzeba go zapłacić. Dopiero po tym można dochodzić jego uchylenia i jeśli sąd to zrobi kwota mandatu wraca na konto ukaranego.
Uchylenie mandatu może odbyć się bez obecności stron w drodze postanowienia.| Dodano: 16 maj 2011, 6:29
więcej
Nie czytałem tej ustawy ale pewnie niania nie może być karana w ogóle, mieć jakieś wykształcenie pedagogiczne i cały szereg innych wymagań. Ale wcześniej chyba też były przepisy określająca jakie warunki musi spełniać niania i nie sądzę, aby wiele się w tym temacie zmieniło, a być może złagodzono co nie co.| Dodano: 9 maj 2011, 11:42
więcej
Weźmy ten przykład z autem
Kupując go na kredyt trzeba go zarejestrować, opłacić składkę itd.
W przypadku leasingu płacimy jedną ratę a wszystkim zajmuje się leasingodawca. Później takie auto możemy odkupić za grosze lub nie.
Jednak to tej pory przepisy nie pozwalają, aby konsument korzystał ze zniżek na OC jeśli bierze auto w leasing, a przy kredycie może.
I to jest bolączka leasingu dla konsumenta. | Dodano: 7 maj 2011, 21:14
więcej
Pracownicy gastronomi dobrze wiedzą jak te dochody nie ujawniać, a fiskus wie, że trudno udowodnić iż kelner czy barman coś dostał. I tak to się kręci.
Kelnerzy wiedzą też, że jeśli tylko pieniądze z napiwków „dotknie” kasy pracodawcy, to stają się przychodem ze stosunku pracy ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Dlatego w restauracjach prowadzi się tzw. "rejestr napiwkowy", który codziennie jest rozdzielany czy jak tam się pracownicy danej restauracji umówią. Bo może być tak, że kelner zaraz po płatności kasuje do swojej kieszeni napiwek i nie dzieli się z innymi.| Dodano: 2 maj 2011, 21:06
więcej
Inne sytuacje kiedy firma nie da tych dni wolnych to taki, że umowa została rozwiązana na czas na jaki została zawarta lub z dniem zakończenia pracy dla wykonania której ją zawarto.
| Dodano: 8 kwi 2011, 18:49
więcej
Ten kto decyduje się na przeniesienie konta, powinien osobiście udać się do oddziału nowego banku tam gdzie chce otworzyć konto, oraz złożyć wniosek o przeniesienie rachunku/ usług płatniczych (wzór dostępny w oddziałach banków oraz na stronie WWW każdego banku). W przypadku, gdy klient uczyni nowy bank swoim pełnomocnikiem, to podpisuje również pełnomocnictwo dla nowego banku w celu realizacji procesu przeniesienia w jego imieniu, które składa bezpośrednio w oddziale nowego banku.
Wymagana jest forma pisemna pełnomocnictwa oraz zgodność podpisu tak pełnomocnictwa, jak i wniosku z wzorem podpisu Klienta złożonym w dotychczasowym banku.
| Dodano: 28 mar 2011, 21:34
więcej
Jeśli ktoś sprzedaje mieszkanie lub dom nabyty 1 stycznia 2009 to unika podatku jeśli te pieniądze w ciągu 2 lat przeznaczy na zakup innej nieruchomości w Polsce lub innym państwie Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Szwajcarii. Pieniądze przeznaczamy na nabycie:
- mieszkania lub udziału w mieszkaniu
- budynku mieszkalnego (np. domu jednorodzinnego czy wielorodzinnego); jego części lub udziału w takim budynku
- spółdzielczego własnościowego prawa do mieszkania lub udziału w takim prawie
- prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie
- gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie
- prawa użytkowania wieczystego gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim prawie
- gruntu z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego
- gruntu, który w ciągu dwóch lat od zakupu stanie się działką budowlaną
- rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego
- budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego
- spłacamy odsetki od kredytu zaciągniętego w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej mających siedzibę w państwie UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej. Tu chodzi o spłatę:
- kredytu oraz odsetek od kredytu, który podatnik zaciągnął przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości, kredytu oraz odsetek od tego kredytu, który podatnik zaciągnął przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży, by spłacić zaciągnięty wcześniej kredyt na własne cele mieszkaniowe
- każdego kolejnego kredytu oraz odsetek od tego kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia na spłatę kredytu na własne cele mieszkaniowego.
| Dodano: 28 mar 2011, 7:47
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.