Po znalezieniu budowlańca czy firmy remontowej powinniśmy zawrzeć pisemną umowę na wykonanie zaplanowanych prac. W ten sposób najlepiej zabezpieczymy swoje interesy, jeśli wykonawca okaże się nieterminowy - radzi ekspert Favore.pl, serwisu gromadzącego ponad 250 tysięcy ofert usług, z czego prawie 86 tysięcy dotyczy usług budowlanych.
W Polsce istnieje swoboda zawierania umów, ale w przypadku prac remontowych do wyboru mamy generalnie trzy rodzaje zdefiniowanych przez kodeks cywilny: umowę zlecenia, umowę o dzieło albo umowę o roboty budowlane. O wyborze decyduje zakres planowanych robót.
Umowę o roboty budowlane stosuje się przy realizacji większych inwestycji, gdzie wykonawca/podwykonawca (zleceniobiorca) zobowiązany jest do oddania przewidzianego w umowie obiektu wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej. Z kolei inwestor (zleceniodawca) zobowiązany jest do dokonania wymaganych przez przepisy prawa budowlanego i inne czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia. Przy tej umowie, wykonawca nie może domagać się większego wynagrodzenia po skończeniu prac, nawet gdy wynagrodzenie zostało ustalone w formie ryczałtu.
Umowę o dzieło i umowę zlecenia stosuje przy mniejszych inwestycjach jak remonty domów czy mieszkań. Należy jednak zaznaczyć, że korzystniejsze jest stosowanie tej pierwszej umowy. Stronami umowy o dzieło są zamawiający oraz wykonawca (przyjmujący zamówienie), gdzie przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Natomiast przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.
Umowa o dzieło czy umowa zlecenia
Przy drobnych remontach nie stosuje się umowy o roboty budowlane. Co więcej, przepisy kodeksu cywilnego nakazują stosowanie przepisów dotyczących umowy o roboty budowlane tylko do remontów budynków lub budowli jako całości, a więc ten rodzaj umowy nie ma zastosowania przy remoncie mieszkania.
Remontując mieszkanie należy zatem wybrać umowę o dzieło lub umowę zlecenie. Na podstawie art. 734 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie (zleceniodawca). Inaczej mówiąc jest to umowa starannego wykonania, co oznacza, że w umowie zlecenia ważna jest wykonywana praca (wykonywanie czynności) na rzecz zleceniodawcy, która niekoniecznie będzie prowadzić do określonego rezultatu.
http://dobra-inwestycja.blogspot.com
A ja zawsze podpisuje umowy, bo to także zabezpiecza mnie , wykonawcę. W razie nie wypłacenia przez inwestora lub w razie reklamacji aby klient był zadowolony, Tylko żę remonty to małe robótki i mało firm się za nie bierze. JEśli robota ponad 50 tys. to tak. Również wykonuję kosztorysy i tak samo za roboty ponad 50 tys. faktórka. Inaczej się nie opłaca, więc nie łapie się małych robótek dlatego "fachowcy" robią małe roboty, i jest opinia jaka jest.
Pozdrawiam
k.kuracinski@gmail.com w razie pytań
Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem.
Daję klientom możliwość płatności w ratach, pomagam w pozyskaniu kredytu na remont. W tej chwili pracuję nad udostępnieniem swoim klientom kredytu 0%, w oparciu o istniejące systemy ratalne. Za darmo dowożę materiał na plac budowy. Daję rabaty na materiały. Podpisuję umowę i daję 3 lata gwarancji.
W zamian chcę otrzymać zapłatę za wykonane prace, w transzach, bo nawet przy inwestycjach gminnych czy miejskich wypłata następuje najczęściej w 3-4 ratach.
A podatek VAT na prace w budynku mieszkalnym wynosi 8% a nie 23%. Przynajmniej u mnie :)
pozdrawiam
ekiparemontowa@prokonto.pl
Pozdrawiam