Po znalezieniu budowlańca czy firmy remontowej powinniśmy zawrzeć pisemną umowę na wykonanie zaplanowanych prac. W ten sposób najlepiej zabezpieczymy swoje interesy, jeśli wykonawca okaże się nieterminowy - radzi ekspert Favore.pl, serwisu gromadzącego ponad 250 tysięcy ofert usług, z czego prawie 86 tysięcy dotyczy usług budowlanych.
Ponadto wynagrodzenie z umowy zlecenia przysługuje za samo staranne działanie, a nie za jego rezultat. Wynika z tego, że w zasadzie najlepszą umową przy remoncie mieszkania jest umowa o dzieło – chodzi nam przecież o to, aby wykonawca, np. wymalował ściany, a nie o to, że postara się to zrobić. Poza tym płacimy za malowanie ścian, a nie za to, że być może zostaną one pomalowane.
Inaczej rzecz ujmując, różnica pomiędzy umową o dzieło a zlecenia jest taka, że w przypadku tej pierwszej wynagrodzenie należy się, co do zasady, za skończenie umówionej pracy (osiągnięcie określonego rezultatu) a w tej drugiej samo wykonywanie pracy już jest wynagradzane.
Co powinna zawierać umowa
Sporządzając umowę o remont mieszkania najlepiej, aby strony umowy szczegółowo określiły następujące elementy:
1. Dokładnie opisać lokal, którego remont jest przedmiotem umowy,
2. Określić termin rozpoczęcia i zakończenia prac np. w formie harmonogramu,
3. Opisać szczegółowo zakres zlecanych prac remontowych np. ułożenie 10 metrów kw. glazury w kuchni,
4. Ustalić obowiązki stron – np. zlecający zbije istniejącą glazurę, dostarczy odpowiednie materiały, a wykonawca tylko położy nową glazurę,
5. Ustalić wysokość wynagrodzenia wobec wykonawcy oraz sposób przekazania pieniędzy np. do każdym etapie prac ustalonych w harmonogramie,
6. Ustalić przypadki, w jakich strony mogą odstąpić od umowy,
7. Określić karę umowną za niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy,
8. W przypadku spraw nieuregulowanych w umowie zastosowanie znajdą przepisy kodeksu cywilnego dotyczące umowy o dzieło (art. 627 – 646 k.c.).
http://dobra-inwestycja.blogspot.com
A ja zawsze podpisuje umowy, bo to także zabezpiecza mnie , wykonawcę. W razie nie wypłacenia przez inwestora lub w razie reklamacji aby klient był zadowolony, Tylko żę remonty to małe robótki i mało firm się za nie bierze. JEśli robota ponad 50 tys. to tak. Również wykonuję kosztorysy i tak samo za roboty ponad 50 tys. faktórka. Inaczej się nie opłaca, więc nie łapie się małych robótek dlatego "fachowcy" robią małe roboty, i jest opinia jaka jest.
Pozdrawiam
k.kuracinski@gmail.com w razie pytań
Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem.
Daję klientom możliwość płatności w ratach, pomagam w pozyskaniu kredytu na remont. W tej chwili pracuję nad udostępnieniem swoim klientom kredytu 0%, w oparciu o istniejące systemy ratalne. Za darmo dowożę materiał na plac budowy. Daję rabaty na materiały. Podpisuję umowę i daję 3 lata gwarancji.
W zamian chcę otrzymać zapłatę za wykonane prace, w transzach, bo nawet przy inwestycjach gminnych czy miejskich wypłata następuje najczęściej w 3-4 ratach.
A podatek VAT na prace w budynku mieszkalnym wynosi 8% a nie 23%. Przynajmniej u mnie :)
pozdrawiam
ekiparemontowa@prokonto.pl
Pozdrawiam