Po znalezieniu budowlańca czy firmy remontowej powinniśmy zawrzeć pisemną umowę na wykonanie zaplanowanych prac. W ten sposób najlepiej zabezpieczymy swoje interesy, jeśli wykonawca okaże się nieterminowy - radzi ekspert Favore.pl, serwisu gromadzącego ponad 250 tysięcy ofert usług, z czego prawie 86 tysięcy dotyczy usług budowlanych.
Remont został źle wykonany
Korzystając z usług niewłaściwych wykonawców może się zdarzyć, że usługa remontu zostanie źle wykonana, np. na ścianie są zacieki farby, płytki są krzywo położone itd. lub wręcz poniesiemy stratę. W takiej sytuacji zlecający usługę może żądać od wykonawcy:
- usunięcia wady - jeśli strony umowy nie ustaliły gwarancji na wykonaną usługę, to zlecający ma prawo do rękojmi na usługi remontowe (art. 568 k.c.). Rękojmia taka obowiązuje rok od dnia zakończenia prac remontowych,
- obniżenia ceny usługi – jeśli wady usługi są niewielkie i zlecający je akceptuje, to wykonawca dostanie wynagrodzenie w obniżonej wysokości.
Art. 637.
§ 1. Jeżeli dzieło ma wady, zamawiający może żądać ich usunięcia, wyznaczając w tym celu przyjmującemu zamówienie odpowiedni termin z zagrożeniem, że po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu nie przyjmie naprawy. Przyjmujący może odmówić naprawy, gdyby wymagała nadmiernych kosztów.
§ 2. Gdy wady usunąć się nie dadzą albo gdy z okoliczności wynika, że przyjmujący zamówienie nie zdoła ich usunąć w czasie odpowiednim, zamawiający może od umowy odstąpić, jeżeli wady są istotne; jeżeli wady nie są istotne, zamawiający może żądać obniżenia wynagrodzenia w odpowiednim stosunku. To samo dotyczy wypadku, gdy przyjmujący zamówienie nie usunął wad w terminie wyznaczonym przez zamawiającego.
- wypłaty odszkodowania – jest to najbardziej dotkliwe rozwiązanie dla wykonawcy. Jeśli np. przedmiotem umowy remontu był montaż kosztownej instalacji grzewczej, a wykonawca nie dosyć, że źle ją zamontował ale zupełnie ją zniszczył swoim działaniem, zlecający na podstawie art. 471 k.c. może domagać od wykonawcy naprawienia wszelkich szkód, jakie poniósł w wyniku niewłaściwego wykonania umowy, w tym np. kosztów demontażu instalacji, zwrotu kosztów uszkodzonych w wyniku demontażu materiałów i urządzeń.
Art. 471 k.c.:
„Dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.”
Ponadto „w razie nienależytego wykonania umowy ciężar dowodu braku okoliczności zwalniających od odpowiedzialności spoczywa na dłużniku” (taki wniosek płynie z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 5 grudnia 2008 roku (III CSK 211/08). W naszym przypadku to wykonawca musi udowodnić, że nie ponosi winy za źle wykonaną pracę i nie powstaje okoliczność do wypłaty odszkodowania.
Podsumowanie
Wiele osób decydując się na skorzystanie z ekip remontowych stara się unikać zawierania pisemnych oświadczeń woli, bo nie wiedzą jak stworzyć ramową umowę. Tymczasem jest to bardzo proste – wystarczy zastosować się do opisanych elementów składowych umowy przedstawionych wcześniej. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z gotowego wzorca umowy o remont mieszkania, takiego jak przedstawiony poniżej. Należy pamiętać, że w razie ewentualnego sporu sądowego umowa pisemna jest "mocniejszym” dowodem niż ustne ustalenia.
http://dobra-inwestycja.blogspot.com
A ja zawsze podpisuje umowy, bo to także zabezpiecza mnie , wykonawcę. W razie nie wypłacenia przez inwestora lub w razie reklamacji aby klient był zadowolony, Tylko żę remonty to małe robótki i mało firm się za nie bierze. JEśli robota ponad 50 tys. to tak. Również wykonuję kosztorysy i tak samo za roboty ponad 50 tys. faktórka. Inaczej się nie opłaca, więc nie łapie się małych robótek dlatego "fachowcy" robią małe roboty, i jest opinia jaka jest.
Pozdrawiam
k.kuracinski@gmail.com w razie pytań
Kto jest bez winy, niech pierwszy rzuci kamieniem.
Daję klientom możliwość płatności w ratach, pomagam w pozyskaniu kredytu na remont. W tej chwili pracuję nad udostępnieniem swoim klientom kredytu 0%, w oparciu o istniejące systemy ratalne. Za darmo dowożę materiał na plac budowy. Daję rabaty na materiały. Podpisuję umowę i daję 3 lata gwarancji.
W zamian chcę otrzymać zapłatę za wykonane prace, w transzach, bo nawet przy inwestycjach gminnych czy miejskich wypłata następuje najczęściej w 3-4 ratach.
A podatek VAT na prace w budynku mieszkalnym wynosi 8% a nie 23%. Przynajmniej u mnie :)
pozdrawiam
ekiparemontowa@prokonto.pl
Pozdrawiam