Pracodawcą nazywamy osobę lub instytucję, która zatrudnia osoby w ramach stosunku pracy. Pracownikiem natomiast jest osoba fizyczna, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Przedsiębiorca, który chce opłacać niższe składki ZUS od 2019 roku, ma siedem dni na zawiadomienie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zmianie tytułu ubezpieczenia. Czas ten liczył się od 1 stycznia, co oznaczało, że właściciel musiał zgłosić swoją decyzję do 8 stycznia.
Rozliczenie pit za 2018
Deklarację PIT można rozliczyć na wiele sposobów. Jest jednak szereg czynności, na które każda osoba wypełniająca deklarację powinna zwrócić uwagę i zadbać o to, by je wykonać przed rozliczeniem się z urzędem.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to bardzo popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wzrost zainteresowania tą jednostką spowodowany został obniżeniem jej kapitału zakładowego z 50 000 zł do kwoty dziesięciokrotnie niższej.
Wraz z otworzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia firmowej księgowości. Informacje o tym czy zdecydujemy się nią zarządzać samodzielnie, czy jednak postanowimy przekazać ją uprawnionym do tego podmiotom należy zawrzeć już w formularzu CEIDG-1.
Czym jest stowarzyszenie?
Jest to dobrowolna oraz niezarobkowa organizacja społeczna. Może zostać utworzona przez obywateli mających pełną zdolność do czynności prawnych.
Mianem spółki komandytowej określamy spółkę osobową, której celem jest prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. W formie tej spółki odpowiedzialność wobec wierzycieli za zobowiązania ponosi co najmniej jeden wspólnik w sposób nieograniczony komplementariusz, a w sposób ograniczony komandytariusz.
Bezprawne wypowiedzenie umowy przez pracodawcę ma miejsce wówczas, gdy czynność ta jest nieuzasadniona. Do najczęściej spotykanych przypadków zwolnienia nieuzasadnionego jest wypowiedzenie z terminem krótszym niż wymagany, wypowiedzenie bez konsultacji z odpowiednimi instancjami związkowymi, wypowiedzenie, które nie miało odpowiedniej formy oraz gdy pracownik nie został poinformowany o przysługujących mu środkach prawnych od wypowiedzenia.
Zanim rozpoczniesz prowadzenie swojego biznesu, musisz dokonać formalnego zgłoszenia swojej działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - to centralny system prowadzony przez Ministra Gospodarki, stanowiący ogólnopolską bazę osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i umożliwiający założenie firmy przez Internet (www.ceidg.gov.pl.).