Pracodawcą nazywamy osobę lub instytucję, która zatrudnia osoby w ramach stosunku pracy. Pracownikiem natomiast jest osoba fizyczna, zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to bardzo popularna forma prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wzrost zainteresowania tą jednostką spowodowany został obniżeniem jej kapitału zakładowego z 50 000 zł do kwoty dziesięciokrotnie niższej.
Każdy przedsiębiorca bez względu na to, jak wielką działalność prowadzi zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych, które mają miejsce w jego firmie. W zależności od charakterystyki przedsiębiorstwa księgowość prowadzić może w sposób pełny bądź też uproszczony.
Wraz z otworzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorca zobowiązany jest do prowadzenia firmowej księgowości. Informacje o tym czy zdecydujemy się nią zarządzać samodzielnie, czy jednak postanowimy przekazać ją uprawnionym do tego podmiotom należy zawrzeć już w formularzu CEIDG-1.
Pojęcie pełnej księgowości wielu przedsiębiorcom kojarzy się negatywnie, ponieważ wymaga od nich rzetelności oraz skrupulatności. Związana jest ona również z większymi kosztami, ponieważ najczęściej wymaga zatrudnienia księgowej lub wynajęcia biura rachunkowego. To zaawansowana forma opodatkowania, która dostarcza najważniejszych oraz szczegółowych informacji na temat danego przedsiębiorstwa.
bPojęcie spółki komandytowej/b
Spółka komandytowa należy do grupy spółek osobowych mających na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. W tej formie spółek co najmniej jeden wspólnik ma obowiązek odpowiedzialności nieograniczonej za zobowiązania. Czy warto więc wybrać ten rodzaj spółki jako filar zakładanej firmy?
Wiele osób zakłada swoje firmy, aby ustabilizować kwestie finansową w swoim życiu. Dlaczego? Własna firma, w której sami jesteśmy sobie szefem pozwala na osiągnięcie sukcesu, o którym marzy wielu z nas. Zakładając własną firmę musimy liczyć się z tym, że będziemy musieli ponieść także wiele kosztów i spadnie na nas masa nowych obowiązków.
Zanim rozpoczniesz prowadzenie swojego biznesu, musisz dokonać formalnego zgłoszenia swojej działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - to centralny system prowadzony przez Ministra Gospodarki, stanowiący ogólnopolską bazę osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i umożliwiający założenie firmy przez Internet (www.ceidg.gov.pl.).