Przedsiębiorcy, którzy zakładają firmę jednoosobową lub spółkę cywilną mogą skorzystać z możliwości opłacania przez okres 24 miesięcy kalendarzowych obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne.
Od stycznia 2019 roku zmieniona została minimalna stawka godzinowa dla pracujących na określonych umowach cywilnoprawnych. Dla pracowników reforma ta okazała się bardzo korzystna, gdyż podniosła płacę minimalną i od bieżącego roku, każdy zatrudniony na dowolną umowę może liczyć na 14,70 PLN brutto za godzinę pracy. Porównując tą stawkę do poprzedniego roku można zauważyć, że zleceniobiorca otrzyma za każdą godzinę pracy 1 zł więcej.
Podczas trwania działalności gospodarczej, zdarzyć się może sytuacja, w wyniku której administracja skarbowa może nałożyć na podatnika obowiązek sporządzenia korekty np. kosztów i przychodów.
2019 rok jest rokiem ogromnych zmian dla przedsiębiorców. Zmiany te w znacznej mierze dotyczą prowadzenia oraz przechowywania dokumentacji pracowniczej.
Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało wprowadzenie nowych rozwiązań, które pomogą w uproszczeniu systemu podatkowego w Polsce. Pierwszym krokiem stało się wdrożenie nowej struktury Jednolitego Pliku Kontrolnego, która zacznie obowiązywać od lipca 2019 roku. Struktura JPK_VDEK ma zastąpić aktualnie stosowany JPK_VAT oraz deklaracje VAT, co wiąże się z ograniczeniem obowiązków przedsiębiorców wobec urzędu skarbowego.
Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2019 roku zgodnie z postanowieniem rządu będzie wynosiło 2250 złotych brutto. Minimalna stawka godzina została z kolei podniesiona do 14,70 złotych brutto.
Przedsiębiorcy niezależnie od formy prowadzonej działalności zobowiązani zostali do prowadzenia firmowej księgowości. Osoby fizyczne, spółki jawne i cywilne osób fizycznych, a także spółki partnerskie, których przychody za ubiegły rok obrotowy nie przekroczyły równowartości 1 200 000 euro mogą zdecydować się na wykorzystanie w tym celu uproszczonego odpowiednika księgowego.
Umowa o kredyt konsumencki, to nic innego, tylko umowa, na mocy której podmiot o odpowiednim rodzaju działalności (kredytodawca), udziela lub zobowiązuje się do udzielenia innemu podmiotowi kredytu nieważne, w jakiej formie miałby ten kredyt być.
Bardzo duży odsetek portali internetowych oferuje konsumentom szybkie kredyty. Często jednak sytuacja wygląda tak, że brakuje czasu na staranne przemyślenie decyzji o zaciągnięciu kredytu. Ponadto powodów jest wiele od kuszących wycieczek za granicę, po zakup nowszego sprzętu domowego. Dlaczego zatem należy szczególnie uważać?