W przypadku prowadzenia i rozwoju firmy oraz planowania rozpoczęcia działalności często pojawia się dylemat z którego biura rachunkowego skorzystać. Wybór zewnętrznej instytucji do prowadzenia księgowości jest trudny ze względu na ogromną konkurencję rynkową. Czym więc należy kierować się przy wyborze odpowiedniego wykonawcy? Sprawdź, na co zwrócić uwagę i które usługi są szczególnie ważne.
Od lipca 2018 roku wprowadzone zostały przez ustawodawcę przepisy dotyczące mechanizmu podzielonej płatności. Znowelizowane prawa dedykowane podatnikom w pierwszej kolejności weszły w życie jako dobrowolne
Rząd przyjął do realizacji projekt ustawy o zmianie dotychczasowej treści ustaw o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych dokumentów, zakładających wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu split payment w niektórych branżach.
Od początku 2019 roku na właścicieli przedsiębiorstw nałożono nowe obowiązki. Podstawową zmianą związaną z ewidencją czasu pracy jest skrócenie czasu, w którym można przechowywać akta pracownicze
Przedsiębiorcy, którzy zakładają firmę jednoosobową lub spółkę cywilną mogą skorzystać z możliwości opłacania przez okres 24 miesięcy kalendarzowych obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne.
Podczas trwania działalności gospodarczej, zdarzyć się może sytuacja, w wyniku której administracja skarbowa może nałożyć na podatnika obowiązek sporządzenia korekty np. kosztów i przychodów.
Czym jest ordynacja podatkowa?
Ordynacja podatkowa to specjalna ustawa, która reguluje polskie prawo podatkowe, a także zasady postępowania podatkowego. Ordynacja określa też organy podatkowe i ich właściwość, a także zawiera normy prawa karnego.
Wiele osób decydujących się na założenie własnej firmy postanawia poprowadzić ją w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Zainteresowanie tym podmiotem znacznie wzrosło kilka lat temu, kiedy to ustawodawca obniżył minimalny kapitał zakładowy wymagany do jego utworzenia z 50 000 złotych do zaledwie 5 000 złotych
Wiele osób pragnących prowadzić działalność gospodarczą decyduje się na otworzenie własnego przedsiębiorstwa. W zależności od jego rozmiaru, przedsiębiorca zobowiązany jest do dopełnienia różnych formalności, dlatego bardzo istotne jest odpowiednie zakwalifikowanie zarządzanej przez siebie jednostki.