Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Kiedy wolne na poszukiwanie nowej pracy, strona 2

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Kiedy wolne na poszukiwanie nowej pracy

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
  • C_ZAK 9 kwi 2011, 10:36
    No, tak to wygląda, zwalniający się nic nie dostaje, bo to on odchodzi. Czemu firma miałaby takiej osobie płacić.
    Cytuj
  • DexterII 9 kwi 2011, 11:15
    Nawet jak pracownik jest uprawniony do dni wolnych na poszukiwanie pracy to nie musi z nich skorzystać. To jego prawo a nie obowiązek. Z kolei obowiązkiem firmy jest udzielenie wolnego jego pracownik złoży stosowny wniosek.
    Nie można wypłacić ekwiwalentu pieniężnego za te dni, bo mogą one być tylko w naturze.
    Cytuj
  • GUEST 9 kwi 2011, 12:49
    Jeśli pracownik korzysta z takiego urlopu to szefa guzik powinno obchodzi czy rzeczywiście wykorzystujesz je na szukanie nowej pracy czy na wyjazd na imieniny u cioci.
    Cytuj
  • Jobseeker 9 kwi 2011, 14:06
    Tak z ciekawości. Jeśli jest się uprawnionym do tych 3 dni wolnego, to trzeba je wykorzystać jeden po drugim czy można np. w poniedziałek szukać pracy, a potem czwartek i piątek. Nie znalazłem takiej odpowiedzi.
    Cytuj
  • C_ZAK 9 kwi 2011, 14:28
    To zależy jak tam sobie pracownik ułoży plan poszukiwań. Może wykorzystać 3 dni pod rząd jak również w innej konfiguracji.
    Cytuj
  • Jobseeker 9 kwi 2011, 15:09
    A jeszcze jedno, a co jak w umowie przewidziano nie dwu tygodniowy okres wypowiedzenia tylko krótszy jednotygodniowy. takie dni wolne się należą kiedy to zakład zwalnia.
    Cytuj
  • Enzon 9 kwi 2011, 17:20
    Tak jak podałem art 37 jasno mówi co i jak. Przy okresie wypowiedzenia krótszym jak 2 tygodnie, szef nie da zwolnienia mimo, że to on zwalnia pracownika. Tak to jest i już.
    Cytuj
  • CBA_ABW 9 kwi 2011, 20:57
    C_ZAK napisał:To zależy jak tam sobie pracownik ułoży plan poszukiwań. Może wykorzystać 3 dni pod rząd jak również w innej konfiguracji.
    Art 37 k.p. faktycznie nic na ten temat nie mówi, więc logiczne wydaje się, że jest tu pewna swoboda, a nawet bardzo duża swoboda. Skoro pracownik tak sobie ułożył harmonogram to przełożony musi go tak zaakceptować inaczej złamie przepisy k.p. i naraża się na odszkodowanie przed sądem pracy, a te jak wiemy stoją w takich sprawach po stronie pracownika.
    Cytuj
  • KrisKross 9 kwi 2011, 21:55
    A jak taki dziadek zostaje zwolniony bo idzie na emeryturę to też dostaje wolne??? Przecież będzie miał emeryturkę, po co mu praca.
    Cytuj
  • Kadra5 10 kwi 2011, 1:41
    KrisKross napisał:A jak taki dziadek zostaje zwolniony bo idzie na emeryturę to też dostaje wolne??? Przecież będzie miał emeryturkę, po co mu praca.
    tego "dziadka" nie zwolnią bo ma ochronę emerytalną (zakładam, że taki pracownik jest zdrowy i nie choruje).

    Na podstawie art. 39 k.p.

    „Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu braku nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku”.
    Nie ulega wątpliwości, że chodzi o podstawowy wiek emerytalny. Dla kobiety: 60 lat, dla mężczyzny 65 lat. Tym samym okres ochronny dla kobiety, to okres 56 – 60, a dla mężczyzny 61 – 65 lat.

    Po pierwsze nie zwolnią go bo nie mają prawa
    A po drugie, nie nie dostanie wolnego na poszukiwanie pracy.
    Cytuj
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum