Favore.plForumFinanse, prawo, ubezpieczenia

Legalizacja samowoli budowlanej

FORA TEMATYCZNE
NAJNOWSZE DYSKUSJE
OSTATNIO POPULARNE
PROMOWANE USŁUGI



Dodaj zlecenie

Legalizacja samowoli budowlanej

Login Hasło ZalogujNie masz konta?   Zarejestruj sięObserwuj
Wróć do forum: Finanse, prawo, ubezpieczenia 1 2 3 z 3  
  • Remontowany 14 kwi 2011, 9:11
    Czy każdy obiekt np. handlowy da się zalegalizować, jeśli został on wybudowany z naruszeniem prawa. Wiem, że w przypadku domów to jest tam jakaś kara finansowa, a jak to jest z pozostałymi obiektami.
    Jaki te kary są, jak one są liczone bo pewnie od wielkości powierzchni.
    Cytuj
  • Enzon 14 kwi 2011, 12:20
    Może dziwnie to zabrzmi, ale w prawie budowlanym (może gdzieś jest to w jakimś rozporządzeniu) nie ma definicji samowoli budowlanej, czyli obiektu postawionego bez zgody/ zezwolenia starosty lub gdy ten sprzeciwił się budowie. Generalnie to się aż tak tym tematem nie interesuję, bo jakoś nie zdarzyło mi się budować nic niezgodnego z prawem. Ale te wszystkie pozwolenia na budowę to niesamowita papierologia.
    Cytuj
  • 7nowela 14 kwi 2011, 15:12
    Ale samowola to też rozpoczęcie prac przed termonem uprawnomocnienia się decyzji o pozwoleniu na budowę.
    Z samowolą mamy do czynie też kiedy zrobimy remont bez pozwolenia lub zrobimy go niezgodnie ze sztuką budowlaną tj bez kierownika budowy i dziennika budowy, który kupujemy w starostwie.
    Cytuj
  • Bob_Budowlaniec 14 kwi 2011, 16:35
    Z legalizacją samowoli budowlanej to nie jest taka prosta sprawa. Wszystko zależy od tego kiedy samowola powstała, bo w różnych okresach były różne przepisy, a te wiemy jak potrafią być zagmatwane.
    Czyli najważniejsze jest ustalenie daty powstania samowoli. I wtedy można zacząć szukać przepisów.
    Cytuj
  • Remontowany 14 kwi 2011, 17:18
    Powiedzmy, że samowola powstała w 2005 roku. A tak w ogóle to się jakoś przedawnia, tak jak ma to miejsce w przypadku długu.
    Cytuj
  • DrekK 14 kwi 2011, 19:14
    Też nie jestem mocny w sprawach prawa budowlanego ale wiem, że są dwie ścieżki czy drogi legalizacji. Inna droga ma zastosowanie do obiektów postawionych przed 1 stycznia 1995 rokiem, a inna po tej dacie.
    Jeśli samowola była popełniona przed 1 stycznia 1995 roku to zastosowanie mają przepisy prawa budowlanego z 1974 roku. Ale na czym one polegają to nie zgłębiałem tajemnicy. No nie mam takiej potrzeby.
    Cytuj
  • MandM 14 kwi 2011, 20:44
    Różnica między starym prawem budowlanym a nowym jest taka, że stare przepisu mówią o rozbiórce obiektu (jeśli dowie się o tym nadzór budowlany) a według nowych regulacji nadzór bada czy taki samowolnie postawiony obiekt da się zalegalizować. Rozbiórka jest absolutną ostatecznością.
    pamiętam taką sytuację, jak gość postawił dom o 50 cm. wyższy niż wynikało to z planów tej budowy. Nadzór kazał rozwalić cały dom !!!. Nie mieli wyboru i musieli tak orzec. A gościu mógł tylko zmniejszyć wysokość o te 50 cm, a musiał cały dom rozwalić. Teraz przynajmniej jakoś to inaczej wygląda.
    Cytuj
  • DexterII 14 kwi 2011, 23:01
    Z legalizacją to może być problem, bo nie dosyć że trzeba ustalić czy powstała ona przed 1 stycznia 1995 to jeszcze co to za rodzaj samowoli.
    Piszesz coś o 2005 roku. Ale też czy to samowola związana z pozwoleniem na budowę (art 49 i 49 prawa budowlanego), ze zgłoszeniem (art 49b) czy inne przypadki przewidziane w art 50 i 51 prawa budowlanego.
    Opłaty za samowolę i jej legalizację potrafią być kosmiczne i należy przeliczyć co się bardziej opłaca - rozbiórka czy legalizacja.
    Cytuj
  • FreeDOOM 15 kwi 2011, 1:24
    Tryb legalizacji samowoli bez uzyskanego pozwolenia przewidziany jest w art 48 ust 2 prawa budowlanego. I te warunki trzeba spełnić łącznie. Są to:
    *konieczność dostarczenia przez inwestora kompletu dokumentów,
    *samowola nie może naruszać przepisów (zgodność z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu
    przestrzennym oraz przepisami techniczno#budowlanymi w zakresie umożliwiającym
    doprowadzenia obiektu budowlanego do stanu zgodnego prawem)
    *wnieść stosowną opłatę.
    Cytuj
  • LeoZawodowiec 15 kwi 2011, 7:07
    Natomiast odnosząc się do trybu postępowania określonego w art. 48-49 ustawy  Prawo budowlane to obiekt budowlany, wybudowany lub będący w trakcie budowy bez wymaganego pozwolenia na budowę, może zostać tylko wtedy zalegalizowany, jeżeli spełnione są łącznie dwa podstawowe warunki, o których mowa w art. 48 ust. 2 ustawy  Prawo budowlane, tj. zgodność z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz przepisami techniczno-budowlanymi. Jeżeli powiatowy inspektor nadzoru budowlanego oceni, że budowa jest zgodna z tymi przepisami, może wydać postanowienie o wstrzymaniu prowadzenia robót budowlanych wraz z określeniem wymagań i dokumentów niezbędnych do zalegalizowania samowoli budowlanej.
    Cytuj
1 2 3 z 3  
Finanse, prawo, ubezpieczenia - dyskusje na forum