więcej
Może to wydać się dziwne, ale pracownicy też na tym stracą, bo ta ustawa odnosi się do inspektorów PIP, a oni też wydają decyzje administracyjne. Za błędne decyzje też będą płacić co ich sparaliżuje i osłabi ochronę praw pracowniczych.| Dodano: 14 maj 2011, 0:10
więcej
Ależ tam nawsadzali nowych terminów - opiekun dzienny, klubik dziecięcy i każdy ma inne wymagania. Ja o tej ustawie już rok czy dwa lata temu słyszałem, że ma ułatwić zakładanie przedszkoli i żłobków przyzakłdowych, ale nikt nie pali się do tego. To oznacza konieczność zatrudnienia dodatkowego personelu a państwo jak zwykle nie pomaga. Dla dużego zakładu to problem, bo tam są jakieś limity nad iloma dziećmi można się jednorazowo opiekować - chyba nad 8?| Dodano: 9 maj 2011, 18:28
więcej
Art. 94[3]. § 1. kodeksu pracy mówi, że pracodawca jest obowiązany przeciwdziałać mobbingowi.
§ 2. Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników.
§ 3. Pracownik, u którego mobbing wywołał rozstrój zdrowia, może dochodzić od pracodawcy odpowiedniej sumy tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.
§ 4. Pracownik, który wskutek mobbingu rozwiązał umowę o pracę, ma prawo dochodzić od pracodawcy odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.
Te przesłanki wymienione w w tym art. muszą być spełnione łącznie. Jednak problem może być udowodnienie mobbingu i jego powiązanie z doznaną utratą zdrowia czy krzywdą. | Dodano: 1 maj 2011, 17:52
więcej
Takie życie. Handlowiec to mobilny pracownik i zawsze można powiedzieć, że wykonywał swoje obowiązki na rzecz pracodawcy. No i jak tu tak "uczciwym" ludziom nie wierzyć?| Dodano: 25 kwi 2011, 9:06
więcej
Sprawiedliwe czy nie takie jest prawo. A co ma powiedzieć firma, kiedy musi płacić a nie zarabia? Dobrze, że w ogóle płaci.| Dodano: 22 kwi 2011, 23:26
więcej
Ważna jest przyczyna powstania przestoju. Jak spowodował ją pracownik z winy umyślnej czy nie to płaca w ogóle się nie należy. To w pierwszej kolejności należy ustalić, bo jaki sens ma wypłacanie pensji komuś, kto sam zawinił.
Nawet jak pracownik nie zawinił, a przestój jest to trzeba ustalić co jest jego przyczyną. Przy czym za przyczynę przestoju nie uznaje się trudności finansowych firmy czy personalnych. Przestój ma to do siebie, że jest związany z elementem zaskoczenia czy wyjątkowości.
Np. coś się zepsuło i bez tego czegoś nie da się nic robić.| Dodano: 22 kwi 2011, 19:55
więcej
Oceniając czy dana choroba stanowi przesłankę do uzyskania renty z tytułu niezdolności do pracy bada się czy taka osoba mimo choroby zachowała zdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie w ramach posiadanych kwalifikacji ale w innych warunkach niż dotychczasowe. Nie bierze się więc zatem tylko wyuczonego zawodu. Np kierowca może nie pracować jako wożący ogromne ładunki, ale może być kierowcą mniejszych pojazdów.
I jeśli chora uniemożliwia pracy w dotychczasowym zawodzie i w zawodzie po przekwalifikowaniu się, to wtedy renta się należy po spełnieniu wspomnianych warunków. Ale to jest ruletka, bo teraz ZUS uzdrawia ludzi jak tylko może.| Dodano: 9 kwi 2011, 0:43
więcej
Aby dokonać rejestracji, należy zgłosić się do powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego, a jeżeli nie jest zameldowany (dotyczy osób bezdomnych) – do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa.
Jeżeli ktoś nie jest zameldowany lub posiada stałego zameldowanie w innej miejscowości niż miejsce czasowego zameldowania, przy dokonywaniu rejestracji składa oświadczenie, że nie jest zarejestrowany w innym powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotny.
To w zasadzie tyle. Później odbiera się wezwania do podjęcia ofert pracy.| Dodano: 24 mar 2011, 17:37
więcej
Kontroler może wejść za okazaniem legitymacji, gdy jest podejrzenie że dowody przestępstwa skarbowego wyparują. Ale i tak musi później postarać się o upoważnienie, które wręcza max po 3 dniach od rozpoczęcia kontroli.
Niedopełnienie obowiązku doręczenia upoważnienia w terminie 3 dni od daty wszczęcia kontroli spowoduje, że dokumenty z takich czynności kontrolnych nie będą stanowiły dowodu w postępowaniu podatkowym. | Dodano: 22 mar 2011, 11:19
więcej
Za czas urlopu ojcowskiego pracownik otrzymuje zasiłek macierzyński, a z kolei zasiłek macierzyński przysługuje w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru zasiłku, za okres określony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego.
Czyli 100 proc. jak byk.| Dodano: 17 mar 2011, 21:13
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.