-
Jednym z niezbędnych zawodów na dzisiejszym rynku pracy jest kierowca samochodu ciężarowego. To dzięki nim towary trafiają w odległe miejsca kraju, a nawet kontynentu. Mimo dużego zapotrzebowania nie każdy jednak decyduje się na podjęcie takiej pracy - jest naprawdę ciężka.
-
W pracy istotna jest nie tylko wysokość wynagrodzenia i atmosfera w zespole. Nie mniej ważny element to dobry szef. Taki, który jest otwarty na rozwój pracowników i ich potrzeby. W jaki sposób rozpoznać go już na rozmowie kwalifikacyjnej?
-
Wbrew pozorom czytanie ogłoszeń o pracę nie jest proste. Często okazuje się, że osoby poszukujące posady zgłaszają się na stanowiska, które w ogóle ich nie interesują bądź trafiają na bardzo nieuczciwych pracodawców. Warto więc pamiętać o kilku zasadach dotyczących czytania ogłoszeń o wolnych stanowiskach i nauczyć się widzieć to, co nie zawsze jest napisane.
-
Generalny remont przywodzi nam czasem na myśl przerażające obrazy. Bałagan, niemożność dogadania się z ekipą, brak zaplanowanych materiałów czy straty podczas robót.
-
Samozatrudnienie - obecnie używa się raczej formy prowadzenie firmy - to prowadzenie działalności na własne ryzyko i własny rachunek, czyli opozycja do pracy na etacie. Jak można się domyślić, taka forma zatrudnienia wiąże się z wieloma zaletami, ale też z wadami. Co zyskamy, a na co trzeba uważać przy samozatrudnieniu?
-
Skończyłeś studia i zaczynasz odpowiadać na interesujące cię oferty pracy? A może dostałeś właśnie propozycję zatrudnienia i rozpoczyna się twoja kariera zawodowa? Niezależnie od tego, na jakim etapie jesteś, chcesz podejmować trafne decyzje oraz unikać tych, które mogą ci zaszkodzić.
-
Bezprawne wypowiedzenie umowy przez pracodawcę ma miejsce wówczas, gdy czynność ta jest nieuzasadniona. Do najczęściej spotykanych przypadków zwolnienia nieuzasadnionego jest wypowiedzenie z terminem krótszym niż wymagany, wypowiedzenie bez konsultacji z odpowiednimi instancjami związkowymi, wypowiedzenie, które nie miało odpowiedniej formy oraz gdy pracownik nie został poinformowany o przysługujących mu środkach prawnych od wypowiedzenia.
-
Dlaczego zmieniamy pracę? Bo pracodawca nie płaci w terminie, wynagrodzenie jest dla nas zbyt niskie, cały czas wyrabiamy nadgodziny. To są materialne powody, które możemy zauważyć i które widzi również nasze otoczenie. Jednak czasem zdarza się, że ogólnie jesteśmy zadowoleni z naszej pracy, ale jednak coś nas boli. Oto wewnętrzne sygnały mówiące, że czas rozejrzeć się za innymi ofertami o pracę.
-
Pracujemy w jednej firmie już jakiś czas. Może rok, może dwa lata - nieważne. W pewnym momencie dochodzimy do wniosku, że dotychczasowa kwota wynagrodzenia już nas nie satysfakcjonuje. Chcemy poprosić szefa o podwyżkę - tylko jak to zrobić?
-
Nie od dziś wiadomo, że pozycja kobiet i mężczyzn na rynku pracy nie jest taka sama. Problem stanowi zarówno istnienie zawodów silnie sfeminizowanych, takich jak nauczyciel czy pielęgniarka, do których panowie maja utrudniony dostęp, jak również nieobecność kobiet na stanowiskach kierowniczych.