więcej
Art. 1 pkt 1 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, DzU nr 232, poz. 1378 stanowi, że od 1 stycznia 2012 r. urlopu niewykorzystanego w terminie ustalonym zgodnie z art. 163 k.p., należy pracownikowi udzielić najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.
I tyle w tym temacie. Jednak wyżej Mieszkaniec napisał od kiedy to ma zastosowanie. I to jest dobre. No bo literalnie ujmując przepis jest prosty i klarowny. W sumie to i tak i tak jest dobrze, czyli tak jak wyżej napisane.
Nie ma przepisu przejściowego, który by to regulował.| Dodano: 5 gru 2011, 16:01
więcej
Trudna sprawa, bo gospodarstwo rolne to nie praca zarobkowa. Rolnicy przecież nie płacą podatku dochodowego.
Na moje oko posiadanie gospodarstwa rolnego nie wyklucza ubieganie się o takie świadczenie, bo nie jest to praca zarobkowa.
Tylko czy osoba prowadząca gospodarstwo jest wstanie się opiekować członkiem rodziny? Wiem, że od nowego roku są jakieś zmiany w tym temacie i takie świadczenie będzie trudniej dostać.| Dodano: 4 lis 2011, 17:00
więcej
W sumie te renty są małe, ale też zastanawiam się komu one są przyznawane.
Z tego co wiem w ustawie jest zwrot, że rentę dostają osoby niezdolne do jakiejkolwiek pracy. Jakakolwiek to żadna.
A na te renty idą naprawdę ciężkie miliardy bo są one finansowane z podatków a nie ubezpieczenia w ramach składki rentowej.| Dodano: 31 paź 2011, 15:59
więcej
Polecam zapoznać się z taką interpretacją z maja 2011 IPPB1/415-166/11-2/KS
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania straty powstałej w wyniku kradzieży.
Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu sprzętem elektronicznym i komputerowym (sklep internetowy). Działalność jest prowadzona w niewielkim wymiarze, bez zatrudniania pracowników.
Dnia 28 stycznia 2011 roku odbyto wyjazd po zaopatrzenie na trasie … . Warunki w jakich odbywały się zakupy – wyprzedaż promocyjna ograniczonego asortymentu - wymagały bezpośredniej obecności nabywcy oraz natychmiastowego odbioru towaru. W trakcie dokonywania zakupów, do samochodu, którym przewożono już częściowo zakupiony sprzęt, nieznani sprawcy dokonali włamania i kradzieży. Samochód w momencie zdarzenia był zaparkowany na terenie objętym monitoringiem telewizyjnym. Nagranie z kamer stanowi jeden z dowodów w toczącym się postępowaniu Kradzież niezwłocznie po jej wykryciu została zgłoszona Policji z wyszczególnieniem utraconego asortymentu oraz wartością szkody. Wartość ta wyniosła ok. 50 tyś zł i jest potwierdzona otrzymanymi od dostawców rachunkami. Wnioskodawczyni posiada potwierdzenie zgłoszenia kradzieży otrzymane z Policji. Ponadto sporządzony został szczegółowy protokół strat.
No i pytanie czy w związku z prowadzonym dochodzeniem policyjnym, zmierzającym do wykrycia sprawców przestępstwa i odzyskania utraconego towaru, którego wynik na dzień składania wniosku nie jest jeszcze znany, podatniczka zwraca się z zapytaniem, czy stratę w wartości netto może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...
Z opisu przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w trakcie dokonywania zakupów dla potrzeb prowadzonej przez Wnioskodawczynię działalności gospodarczej, do samochodu, którym przewożono już częściowo zakupiony sprzęt, nieznani sprawcy dokonali włamania i kradzieży. Samochód w momencie zdarzenia był zaparkowany na terenie objętym monitoringiem telewizyjnym. Kradzież niezwłocznie po jej wykryciu została zgłoszona Policji z wyszczególnieniem utraconego asortymentu oraz wartością szkody. Ponadto sporządzony został szczegółowy protokół strat.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż strata powstała w wyniku kradzieży może stanowić dla Wnioskodawczyni koszt uzyskania przychodu na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przedmiotowej sprawie wartość skradzionego towaru będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w kwocie netto.
czyli po prostu TAK, bo auto nie było postawione w dowolnym miejscu, ale tam gdzie był monitoring.| Dodano: 25 paź 2011, 1:15
więcej
Konkurs, w przeciwieństwie do loterii, nie musi być w żaden sposób rejestrowany i nie wymagane są żadne pozwolenia.
Różnica między konkursem a loterią polega na sposobie wyłonienia zwyciężcy. W loterii jest losowa, a w przypadku konkursu zwycięzcą konkursu jest osoba, która coś zrobi, odpowie, pokaże coś najlepiej spośród wszystkich uczestników.
Konkurs może polegać np. na wymyśleniu hasła reklamowego, które posłuży do późniejszej promocji.
Oczywiście warto tu zadbać o przeniesienie praw autorskich i okreslenie pół eksploatacji.
No chyba prościej nie da się wyjaśnić.
| Dodano: 16 wrz 2011, 10:20
więcej
Znalazłem taką interpretację z czerwca tego roku - ILPB2/415-436/11-2/WS Poznań i myślę, że to o to chodzi.
Skutki podatkowe nieodpłatnej praktyki
Praktykę odbywa się na podstawie pisemnej umowy o praktykę absolwencką, którą zawiera praktykant i podmiot przyjmujący go na praktykę. Umowa powinna określać w szczególności:
rodzaj pracy, w ramach której praktykant ma uzyskiwać doświadczenie i nabywać umiejętności praktyczne,
okres odbywania praktyki,
tygodniowy wymiar czasu pracy w ramach praktyki,
wysokość świadczenia pieniężnego, jeśli praktyka ma być odbywana odpłatnie.
Umowa nie może dotyczyć pracy szczególnie niebezpiecznej, określonej w rozumieniu przepisów wykonawczych wydanych na podstawie art. 23715 kp.
Umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące.
Firma zadała pytanie czy zawarcie pisemnej umowy z absolwentem na nieodpłatne odbywanie praktyki (bez otrzymania wynagrodzenia) na okres do 3 miesięcy powoduje powstanie tzw. „nieodpłatnego świadczenia” na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych od firmy, która przyjęła praktykanta na praktykę...
Fiskus odpowiedział, że świadczenie pracy w ramach bezpłatnej praktyki nie jest nieodpłatnym świadczeniem ani dla odbywającego praktykę ani dla przedsiębiorcy. Można uznać, że świadczenia te są ekwiwalentne.
W związku z powyższym świadczenia te nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Ponadto fiskus zauważył, że pojęcie „nieodpłatnych świadczeń” nie zostało zdefiniowane w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. W doktrynie i orzecznictwie NSA przyjmuje się, że pojęcie nieodpłatnego świadczenia ma w prawie podatkowym szerszy zakres niż w prawie cywilnym. Obejmuje ono nie tylko świadczenie w cywilistycznym znaczeniu (działanie lub zaniechanie na rzecz innej osoby – art. 353 Kodeksu cywilnego), ale w jego zakres wchodzą także wszystkie zjawiska gospodarcze i zdarzenia prawne, których następstwem jest uzyskanie korzyści kosztem innego podmiotu, lub te wszystkie zdarzenia prawne i zdarzenia gospodarcze w działalności przedsiębiorców, których skutkiem jest nieodpłatne, to jest niezwiązane z kosztami lub inną formą ekwiwalentu, przysporzenie majątku innej osobie, mające konkretny wymiar finansowy.
Czyli przyjmując kogoś na praktyki firma nie uzyskuje korzyści. Co więcej sama ponosi koszty np. poświęconego czasu dla praktykanta, ale nie jest to koszt w rozumieniu przepisów podatkowych. Także praktykant może zasuwać 3 miesiące bez wynagrodzenia, a firma nie uzyskuje przychodu.| Dodano: 13 wrz 2011, 10:36
więcej
Limity dopłat będą też w przypadku samotnych rodziców i małżeństw.
Mogą kupić mieszkanie 75 m2 lub do 140m2 ale dopłaty dostaną w przypadku mieszkań tylko do 50 m2 a domu| Dodano: 28 sie 2011, 14:33
więcej
Występują jakby dwie formy opodatkowania
- małoletni płaci sam
-dochody małoletniego dolicza się do dochodów rodziców.
Jeżeli nieletni sprzedaje na aukcji coś, co rodzice oddali mu do swobodnego użytku, wówczas nieletni rozlicza swoje podatki na własne nazwisko. Również dalszy handel internetowy w oparciu o:
zyski ze sprzedaży takich przedmiotów oddanym niepełnoletniemu do swobodnego użytku;
zyski z programu partnerskiego, jeżeli dotyczą sprzedaży przedmiotów oddanych niepełnoletniemu do swobodnego użytku, albo za zgodą rodziców;
pieniądze oddane niepełnoletniemu do swobodnego użytku;
opodatkowany jest u niepełnoletniego.
W przypadku innych sytuacji dochody nieletniego doliczamy do dochodów rodziców PIT/M.
| Dodano: 23 sie 2011, 7:01
więcej
Ale to nie taki zły pomysł i na pewno nie robią go amatorzy. Z resztą jak widzę na dole strony w stopce to projekt jest dofinansowany z funduszy UE. Tylko wpisy wpisami, a życie swoje. Co statystycznego klienta obchodzi wyzysk kasjerki czy ochroniarza jak sami zasuwają po godzinach za przysłowiowe dziękuję?| Dodano: 20 sie 2011, 19:43
więcej
Jest jeszcze ustawa o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu. Odszkodowanie wypłacone na tej podstawie jest również wolne od podatku PIT w przypadku osób fizycznych nieprowadzących firmy.
Ja mam stosunek ambiwalentny do spraw odszkodowania. Z jednej strony państwo powinno pomagać bo taki ma obowiązek, ale z drugiej strony obywatele też mają obowiązek dbać o interes własny i publiczny choćby poprzez ubezpieczanie swojego majątku. Wiele osób tego nie robi bo państwo i tak pomoże. A może powinno się pomagać tylko tym co pomogli sobie?| Dodano: 24 lip 2011, 20:16
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.