więcej
Prawie zawsze trzeba badać czy świadczenia są wypłacane z zfśs w oparciu o kryteria socjalne. Nie dotyczy to jednak np. finansowania ze środków zfśs imprez masowych, jak pikniki, andrzejki, czy organizowania wycieczek które też mieszczą się w pojęciu działalności socjalnej jako rodzaj działalności rekreacyjnej względnie działalności w postaci różnych form krajowego wypoczynku.
Potwierdza to wyrok SN w wyroku z 23 października 2008 II PK 74/08.
Czyli zarówno wypłaca jak i umorzenie musi odnosić się do sytuacji życiowej podwładnego inaczej i ZUS i skarbówka się przyczepią.| Dodano: 24 kwi 2011, 22:04
więcej
[cytat=DrekK]
Stara zasada mówi, że trzeba mieć wszystko na piśmie. Wobec tego gotowość do pracy należy zgłosić tak, aby w sytuacji sporu mieć podkładkę, że zgłaszało się to szefowi. Teraz to już wszystko może byc czymś takim - telefon, e-mail, ale najlepiej mieć pisemne potwierdzenie. Tak dla własnego bezpieczeństwa.
[/cytat]
To jest racja, najlepiej mieć wszystko na piśmie. Nawet SN zauważył, że gotowość do pracy powinna być zgłoszona szefowi na piśmie, telefonicznie, ustnie - SN z 12 października 2007 I PK 117/07.
"Zgłoszenie gotowości do pracy możne nastąpić przez każde zachowanie pracownika objawiające w dostateczny sposób jego zamiar kontynuacji stosunku pracy – pisemnie, ustnie lub telefonicznie. Nie ma również przeszkód, aby zgłoszenie takie oświadczyć pełnomocnikowi procesowemu pracodawcy albo poszczególnym członkom zarządu."
Tylko z tych możliwości najmocniejszym dowodem jest pismo.| Dodano: 23 kwi 2011, 14:58
więcej
Wystarczy zobaczyć w orzeczeniach sądowych jak należy rozumieć termin gotowość do pracy czy świadczenia pracy.
Ciekawy wyrok sądu najwyższego wskazuje, że
Przez pozostawanie w dyspozycji pracodawcy jako element gotowości
do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p. należy rozumieć stan, w którym pracow-
nik może na wezwanie pracodawcy niezwłocznie podjąć pracę.
oraz
Zatrudnienie u innego pracodawcy nie przekreśla samo przez się goto-
wości do pracy w rozumieniu art. 81 § 1 k.p. Dotyczy to jednak sytuacji, w któ-
rej praca taka nie wyłącza dyspozycyjności pracownika, to jest nie uniemożli-
wia niezwłocznego podjęcia pracy, którą pracownik zobowiązał się wykonywać
na rzecz pracodawcy, ze strony którego doznał przeszkód w jej wykonywaniu.
SN z 2 września 2003 I PK 345/02, Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych
Oczywiście wystarczy poinformować przełożonego, że jestem gotowy przyjść do pracy i wskazanej porze i miejscu.| Dodano: 23 kwi 2011, 8:43
więcej
Tę ulgę na zakup kasy fiskalnej odlicza się czy uwzględnia w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy kiedy rozpoczęto rejestrację zdarzeń gospodarczych lub później. Kwota do odliczenia w danym miesiącu (lub kwartale) nie może być wyższa między różnicą VAT należnym a naliczonym. Jeśli występuje nadwyżka VAT naliczonego nad należnym, to wydatek na kasę wraca na rachunek bankowy przedsiębiorcy. I to z dalszymi zastrzeżeniami.
| Dodano: 18 kwi 2011, 22:06
więcej
Jednorazowe odszkodowanie z ZUS wypłacane jest na wniosek osoby zainteresowanej czyli ubezpieczonej. Wniosek należy złożyć w jednostce ZUS właściwej dla miejsca zameldowania. W ZUS-ie należy przedłożyć również wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie zaświadczenie o stanie zdrowia.
Zaświadczenie wystawiane jest na druku N-9.
| Dodano: 16 kwi 2011, 21:22
więcej
Takie, że prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje temu kto spełni łącznie 3 warunki przewidziane we wspomnianej ustawie:
*jest niedolny do pracy co stwierdza orzecznik,
*ma wymagany staż ubezpieczeniowy - lata składkowe i nieskładkowe
*stał się niezdolny do pracy w terminach przewidzianych w ustawie lub najpóźniej w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów. (tu warto przejrzeć art 6 ustawy)
Ostatni warunek nie dotyczy osób całkowicie niezdolnych do pracy i mają staż ubezpieczeniowy 25 lat mężczyźni i 20 lat kobiety.| Dodano: 8 kwi 2011, 20:21
więcej
O na pewno nie jest tak, że jak ci coś strzyka w kolanie to od razu lekarz orzecznik przyzna rentę. Prawo się często zmieniało ale aby dostać rentę trzeba spełnić warunki określone w ustawie o emeryturach i rentach z FUS (DzU 2009 nr 153 poz 1227 ze zm.). Spełnienie tych warunków otwiera drogę Do ubiegania się o rente.| Dodano: 8 kwi 2011, 17:46
więcej
Od takiej nagrody nie zostanie odprowadzony "ZUS" w przypadku gdy od poprzedniej wypłaty nagrody nie minęło 5 lata, ale pracownik przechodzi na rentę czy emeryturę. To jest dodatkowy warunek, że pracownikowi przysługuje taka nagroda i w związku przejściem na rentę czy emeryturę brakuje mu mniej niż 12 miesięcy licząc od dnia rozwiązania umowy o pracę.
Wtedy to nie pobiera się składek.| Dodano: 4 kwi 2011, 1:29
więcej
Tak jest. W zależności od długości stażu urlop wypoczynkowy wynosi 20 lub 26 dni. Jeśli pracownik wykorzysta 4 dni urlopu na żądanie to z 26 dni urlopu wypoczynkowego zostanie mu tylko 22 dni.
Urlop wypoczynkowy jest udzielany w bieżącym roku kalendarzowym, zasadniczo najpóźniej do końca pierwszego kwartału (do 31 marca) roku następnego. Jeśli pracownik mimo to nie wykorzysta urlopu, to prawo do niego przedawnia się z upływem 3 lat, a w przypadku rozwiązania stosunku pracy za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy się ekwiwalent pieniężny. Ale te zasady nie odnoszą się do urlopu na żądanie, on po prostu przepada. | Dodano: 2 kwi 2011, 13:27
więcej
Postaram się jakoś to podsumować
Przykład 1
Umowa zawarta przed wejściem w życie ustawy antykryzysowej czyli przed 22 sierpnia 2009 i rozwiązujące się po 31 grudnia 2011
Takie umowy podlegają pod art. 25 (1 indeks górny k.p)
Przykład 2
Umowa czasowa zawarta 22 sierpnia 2009 lub po tej dacie i kończące się w okresie od 22 sierpnia 2009 do 31 grudnia 2011
Nie podlegają pod art. 25 (1 indeks górny k.p). Umowa zawarta w styczniu 2012 będzie traktowana jako pierwsza.
Przykład 3
Umowa czasowa zawarta 22 sierpnia 2009
Aby taka umowa nie przekształciła się w stałą trzeba ją rozwiązać przed 22 sierpnia 2011
Przykład 4
Umowa czasowa zawarta 22 sierpnia 2009 i po tej dacie a kończące się już w 2012 roku
Takie umowy traktujemy jako pierwsze co oznacza, że możemy zawrzeć jeszcze tylko jedną umowę czasową.
Przykład 5
Umowa czasowa przedłużana podczas obowiązywania ustawy
Po ich wygaśnięciu trzeba czekać 3 miesiące. Wtedy okres 24 miesięcy liczy się od początku
Przykład 6
Umowy czasowe na okres próbny nie wliczamy do 24 miesięcznego okresu, a umowy na zastępstwo już tak
Ustawa antykryzysowa wygasa 31 grudnia 2011
| Dodano: 8 mar 2011, 9:31
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.