-
Przed założeniem firmy należy dokładnie wszystko zaplanować. Niezbędnym narzędziem wspomagającym ten proces jest biznesplan.
-
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, iż oprócz instytucji dziedziczenia istnieje również coś takiego jak wydziedziczenie. W jaki sposób można kogoś wydziedziczyć?
-
Z dniem 1 sierpnia zmianie uległa ustawa Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia. Teraz podejrzanemu w sprawie o wykroczenie przysługuje prawo do adwokata zanim trafi ona do rozpatrzenia przez sąd, a więc na etapie postępowania wyjaśniającego.
-
Bezprawne wypowiedzenie umowy przez pracodawcę ma miejsce wówczas, gdy czynność ta jest nieuzasadniona. Do najczęściej spotykanych przypadków zwolnienia nieuzasadnionego jest wypowiedzenie z terminem krótszym niż wymagany, wypowiedzenie bez konsultacji z odpowiednimi instancjami związkowymi, wypowiedzenie, które nie miało odpowiedniej formy oraz gdy pracownik nie został poinformowany o przysługujących mu środkach prawnych od wypowiedzenia.
-
Przesłuchanie podejrzanego ma na celu ustalić fakty istotne dla przebiegu danej sprawy. Aby jednak zostać uznanym za podejrzanego, prokurator musi wydać odpowiednie postanowienie, na podstawie którego danej osobie stawia się zarzut popełnienia czynu zabronionego. Stanowi o tym art.71 1 kodeksu postępowania karnego.
-
Aresztowanie tymczasowe bywa bardzo traumatycznym przeżyciem, zwłaszcza w przypadku, gdy dana osoba jest przekonana o swojej niewinności. Warto zatem wiedzieć, jakie prawa ma podejrzany skazany na areszt tymczasowy oraz jak powinien postępować.
-
Konflikty na linii pracownik-pracodawca mogą zdarzyć się w każdej firmie. Zazwyczaj dotyczą spraw związanych z pracą, które można szybko rozwiązać. Czasem jednak mogą mieć inne podłoże, a polubowne rozwiązanie nie jest możliwe. Tego typu spory trafiają zatem do sądu.
-
Rozwód bywa traumatycznym przeżyciem dla małżonków oraz ich rodzin, a w szczególności wspólnych dzieci. Jednak w wielu sytuacjach jest po prostu nieunikniony, a decyzja o nim ma często pozytywne skutki. Sprawdźmy zatem, co należy wiedzieć o rozwodzie oraz jakie są jego poszczególne etapy.
-
Zanim rozpoczniesz prowadzenie swojego biznesu, musisz dokonać formalnego zgłoszenia swojej działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) - to centralny system prowadzony przez Ministra Gospodarki, stanowiący ogólnopolską bazę osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w Polsce i umożliwiający założenie firmy przez Internet (www.ceidg.gov.pl.).
-
Środki unijne dla osób zamierzających otworzyć własną działalność gospodarczą (nie dotyczy spółek kapitałowych, np. spółek z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnych) przewidziano w postaci bezzwrotnej dotacji (do 40.000,00 zł) lub mikropożyczki (do 50.000,00 zł). Pożyczki to środki zwrotne, które są oferowane na bardziej preferencyjnych warunkach, niż kredyty w bankach komercyjnych.
Tego rodzaju wsparcie funkcjonuje w ramach Programu Kapitał Ludzki - w Działaniu 6.2. Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia oraz Działaniu 8.1.2 Wsparcie procesów adaptacyjnych i modernizacyjnych w regionie. Pierwsze działanie skierowane jest w zasadzie do szerokiego grona chętnych. Drugie do osób zwolnionych z pracy z winy zakładu lub przewidzianych do zwolnienia, zwłaszcza w ramach zwolnień grupowych.
W obu działaniach schemat jest podobny. Żeby otrzymać dotację/pożyczkę trzeba spełnić kilka warunków.