więcej
W przypadku nauczycieli i służby zdrowia może są jakieś przepisy szczególne, ale tego nie wiem.
No fakt lekarz czy nauczyciel z grypą to nic dobrego.| Dodano: 16 wrz 2011, 19:51
więcej
Szczepienie przeciw grypie nie jest zaliczane do obowiązkowych świadczeń na rzecz pracownika, przynajmniej na takim stanowisku stoi resort finansów - pismo z 15 grudnia 2009 r. nr DD3/0602/75/ KDJ/09/BMI9-15711.
Jednak jeśli przyjrzeć się dokładniej przepisom to jednak można zastosować zwolnienie, jeżeli zostaną spełnione dwie przesłanki:
*zakup szczepionek dla pracowników wynika z wewnętrznych przepisów płacowych zakładu pracy,
*pracownik sfinansował choćby niewielką część wartości szczepienia.
| Dodano: 16 wrz 2011, 15:25
więcej
Na pewno chodzi o pieniądze, bo urzędnik nie może brać więcej niż pozwala mu na to prawo. A taki dojazd to odległej miejscowości kosztuje. No można się umówić, że ktoś zawiezie takiego kierownika USC, ale jemu to po prostu nie wypada.| Dodano: 3 wrz 2011, 6:18
więcej
Fakt, to jest dwojakie. Fundusz emerytalno-rentowy miałby więcej środków dzisiaj gdyby nie było limitu, ale jednocześnie musiałby zapłacić więcej w przyszłości. Ten limit to jakby zahamowanie niebotycznych emerytur. Inaczej ZUS padłby szybciej niż ma to nastąpić. | Dodano: 1 wrz 2011, 16:51
więcej
W takiej sprawie Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 września 2009 (sygn. akt II FSK 536/08) stwierdził, że jeśli firma wynajmuje transport za zryczałtowaną opłatą i nie wie kto rzeczywiście z tego transportu korzysta to nie można przypisać korzyści do pracownika i naliczyć podatek.
Gdyby był obowiązek ewidencjonowania kto korzysta z transportu to taki wyrok nie miałby racji bytu, ale ustawa o PIT nie zawiera takiego nakazu.| Dodano: 19 sie 2011, 16:32
więcej
Studia + urlop uregulowane są w art 155 k.p
Na podstawie art. 155 § 1 k.p. do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
szkoły policealnej - 6 lat, szkoły wyższej - 8 lat.
Ale oczywiście tych lat nie sumuje się. I tak np. pracownik z ukończoną szkołą wyższą musi przepracować tylko 2 lata do tego, aby uzyskać prawo do 26-dniowego urlopu, bo te 26 dni należą się po 10 latach pracy.| Dodano: 24 lip 2011, 10:27
więcej
Stare przepisy mówiły o nabywaniu urlopu cząstkowego po 6 miesiącach pracy a nowe po 1 miesiącu. Można po prostu zapomnieć o krótkim stażu zatrudnienia sprzed lat i potraktować pracownika jakby pierwszy raz przyszedł do pracy. Wtedy co prawda firma traci bo pracownik nabywa prawo do urlopu już po miesiącu, ale kadrowa/y jest bardziej szczęśliwy bo nie musi grzebać w przepisach sprzed lat.| Dodano: 23 lip 2011, 20:52
więcej
Może to niewłaściwe miejsce, ale skoro już mowa ja w temacie, to dla firmy pogrzeb pracownika to spory wydatek, szczególnie w tych mniejszych. Ostatnio fiskus stwierdził, że wydatki firmy na zakup wieńców pogrzebowych jak i nekrologów w związku ze śmiercią pracownika, poniesione ze środków obrotowych pracodawcy, stanowią koszty uzyskania przychodu - 3 czerwiec 2011 (IPTPB3/423-39/11-2/IR.)
Fiskus stwierdził coś takiego
"Obciążenie majątku podatnika wydatkiem oznacza przede wszystkim, że wydatek taki nie może zostać podatnikowi w żaden sposób zwrócony, a więc powinien on mieć charakter definitywny (tak miedzy innymi NSA w wyrokach z 17 stycznia 1996 r, sygn. SA/Kr 1826/95, oraz z 20 marca 1996, sygn. SA/Ka 332/95).
Ponieważ Wnioskodawca zakupuje wieńce, nekrologi oraz wiązanki okolicznościowe z własnych środków finansowych, w wyniku czego całkowity majątek Wnioskodawcy zostanie o tę kwotę zmniejszony w sposób definitywny, należy uznać, że przesłanka definitywnego poniesienia kosztu przez podatnika zostanie przez Wnioskodawcę spełniona."
Temat smutny fakt, ale co poradzić. Nawet śmierć związana jest z kosztami.| Dodano: 3 lip 2011, 12:13
więcej
Firma musi uwzględnić prośbę pracownika o urlop w przypadku młodocianego, ale dotyczy to urlopu w czasie ferii gdy ten chodzi do szkoły. Inny przypadek to pracownika, która urodziła lub ma urodzić dziecko i zamierza wypoczywać zaraz po urlopie macierzyńskim - wyrok Sądu Najwyższego z 19 listopada 2003 r., I PK 18/03, nie publ.
W tym ostatnim kobieta składa wniosek o urlop najpóźniej ostatniego dnia na macierzyńskim. Jeśli szef nie uwzględni tego wniosku to odmowa udzielenia urlopu wypoczynkowego może być potraktowana jako wykroczenie określone w art. 281 pkt 5 kodeksu pracy, i jest to zagrożone karą grzywny od 1000 PLN do 30 000PLN.
Z tego rozwiązania mogłaby skorzystać żona, ale nie pan.| Dodano: 23 cze 2011, 19:06
więcej
[cytat=CrashTest]
Łatwo można się wymigać. Jeśli pracodawca każe przyjść w sobotę i powie to tylko twarzą w twarz bez świadków, to można go olać.
Później oczywiście będzie się pienił ale i tak nic nie wskóra.
[/cytat]
???? Za niestawienie się do pracy w sobotę mimo przepracowania 40 godzin można dostać karę porządkową, a jeśli nieobecność spowodowała straty czy naraziła firmę na inne konsekwencje to nawet dyscyplinarka wchodzi w grę. Już SN wypowiadał się w tej kwestii, ale sprawy nie pamiętam.
Poza tym w sobotę nie przychodzi się za free tylko liczone jest to jako wynagrodzenie+50%.
| Dodano: 14 cze 2011, 10:03
W trosce o wiarygodność opinii oraz reputację usługodawców rejestrujemy adresy IP komputerów, z których wystawiane są opinie. Użytkownik wystawiający opinię proszony jest również o podanie danych kontaktowych, które nie są jednakże weryfikowane.